Au-pair, studium, Velká Británie, Anglie - Agentura Terry

Au-pair, studium, Velká Británie, Anglie

Počasí v Londýně
Čt So
Počasí v Manchesteru
Čt So

Počítadlo

   Návštěvy : 554961
Konverzace s rodilým mluvčím 400,-Kč/ 60 minut. Více...
Všechny články...
O Anglii Tisk Email

Rozloha
Velká Británie má rozlohu 244 755km2.
Hory
Nejvyšší hory v Británii jsou Skotské Hory s nejvyšší horou Ben Nevis 1 343m nad mořem, nejvyšší hora v Anglii je Scafell Pike 978m nad mořem.
Rozdělení

  • Británie je rozdělená do krajů / hrabství.
  • Anglie má 46 hrabství
  • Wels 8
  • Skotsko je rozděleno na 12 regionů a 53 oblastí.

Obyvatelstvo
V Británii žije téměř 60 miliónů osob.

Rozdíly napříč Velkou Británií
Mezi obyvateli Anglie, Skotska, Welsu a Severního Irska jsou obrovské rozdíly jak ve zvycích a povaze lidí, tak i v kultuře a jazyce. Jsou to jiné národy a mají odlišné vyznání, vzdělání i jazyk. I v samotné Anglii jsou velké regionální rozdíly v charakteru obyvatelstva i jazyce.

Nejvýraznější rozdíl se dá najít mezi severní a jižní Anglií, jižní Anglie je zhruba mezi Bristolem a Londýnem. Mluví zde „akcentem“, který je nejblíže angličtině vyučované po celém světě. Severní Anglie, oblast mezi Manchesterem a Hullem má jazyk „broader“, to znamená protáhlejší a pro cizince hůře srozumitelný.

O severních angličanech se většinou mluví jako o pracovitějších a přátelštějších
. Cizinci si mezi nimi najdou snadno přátele, což v jižní Anglii není zdaleka tak snadné. Severní Anglie je také obecně chudší a je zde méně pracovních míst. Ve Skotsku dominuje v řeči R a je znělé i u slov, ve kterých se v Anglii nevyslovuje.
Skotská Angličtina je pro cizince ze začátku téměř nesrozumitelná a může vám připadat, že Anglicky vůbec nemluví. Skotové jsou velmi společenští a vynalézaví i když poněkud obhroublí a neurvalí. Přestože se ve Welsu mluví hodně Anglicky, mají také vlastní Welšský jazyk.
Welšané jsou Angličany považovány za rezervované a těžko odhadnutelné. Irové jsou známí svým šarmem a temperamentem, stejně jako krásou svých dívek. Keltské národy Velké Británie (Skotové, Welšané, Irové) jsou oproti Angličanům temperamentní.

Počasí

Anglie má hodně vlhké klima, mírnou zimu a nepříliš horké léto. Déšť přichází v každém ročním období a tráva je proto zelenější a hezčí než v zemích střední Evropy. Angličané jsou také na své trávníky hrdí a pečlivě se o ně starají, náš nejupravenější trávník je pro ně zanedbaný. Průměrná teplota je 4°C v zimě a 16°C v létě. I když se v létě může rtuť teploměru vyšplhat až na 30°C – víc než jeden den to nevydrží:-( Zima je beze sněhu, někdy napadne lehký poprašek, který obvykle roztaje během dne.
Pro cyklisty je to ráj, mohou jezdit po celý rok beze strachu z umrznutí. Většina Angličanů zato nikdy nestála na lyžích, ostatní jezdí za lyžováním do Francie. Jaro začíná v Anglii už koncem února, kdy kvetou sněženky a narcisky a to i ve volné přírodě. Je to pravděpodobně nejhezčí doba pro návštěvu, zatímco angličanům svítí jarní sluníčko a kvetou první květiny u nás jsou kruté mrazy a spousta sněhu. Ve Skotsku je počasí velmi podobné našemu.

Bydlení
Bydlení je už po staletí britská pýcha. Vlastnit dům se zahradou a garáží je přáním každého Angličana. Typický anglický dům má dvě podlaží, přední a zadní zahrádku. Hala, kuchyň, jídelna a obývák jsou v přízemí, ložnice a dětské pokoje v patře.
Nejčastějším stavebním materiálem jsou červené cihly. Ve městech jsou chloubou viktoriánské domy z neomítnutých cihel s velkými okny, na vesnici jsou typické „cottages“ z červených neomítnutých cihel, z nichž dýchá pohádková atmosféra. Architektura v Anglii (a teď nechme stranou centrum Londýna) je pro Anglii typická a je velmi odlišná od zbytku Evropy.
Heslo “Můj dům, můj hrad” je velmi výstižné, ve většině domů si opravdu připadáte jako v miniaturním hradě (někdy mivá i věžičky). Tato architektura je pro Čechy nezvyklá a trvá nějakou dobu než se Čech naučí vnímat její krásu. Jenom velmi malá část angličanů žije v činžovních domech, paneláky zde nejsou. I velmi chudá rodina může žít v domě, který jim na jejich žádost přidělí stát, tak jako u nás přiděluje některé byty, jen poněkud rychleji:-O.

Anglická kuchyně
Typický Angličan v pracovní dny snídá cereálie, toast a čaj. Zatímco víkendová snídaně bývá bohatá – smažená anglická slanina, vejce, žampióny a rajčata a čaj s mlékem. Oběd je obvykle pouze rychlý sendvič nejčastěji pro změnu doprovázený čajem:-) Večeře je hlavním jídlem dne. Skládá se z hlavního jídla a moučníku po té se podává pro změnu oblíbený čaj:-). Anglické jídlo je známé jako nepříliš chutné a pestré, ale pravdou je, že tradiční anglická kuchyně je velmi nápaditá a dobrá. Ne každá rodina v Anglii ovšem vaří, většinou pouze ohřívají polotovary, typické “fish and chips” jsou nejčastějším jídlem obzvlášť dětí. Angličané mají rádi a běžně konzumují jídlo ze všech koutů světa. Téměř každá rodina má jednou týdně boloňské špagety, nebo čínu. Čínské „take away“ je značně odlišné od toho co Číňané vaří nám v rychlém občerstvení.

Systém školství
Anglické vzdělání je jinak koncipované než naše a po pravdě mě nesrozumitelné:-/ Povinná školní docházka je od 5ti do 16ti let. Anglické děti chodí do školy už ve 4 letech pokud jim v nejbližším půlroce bude 5 a ještě ve třetí třídě nejsou schopny všechno přečíst. Není to ale rozhodně tím, že by jejich školství bylo nekvalitní, jen (jak víme) anglický „spelling“ má tolik výjimek, kolik je anglických slov:-)
Privátní školy, které jsou v Anglii většinou kvalitnější, jsou rozděleny na dívčí a chlapecké, stejně tak jako tomu bylo dříve. Státní školy nebývají tak dobré a chlapci a děvčata se zde učí pohromadě – to pravděpodobně není příčina horší kvality školy:-) Zhruba 7-8% dětí navštěvuje privátní školy jako Eton, Harrow, Rugby... Tyto školy jsou poměrně drahé, ale pokud je dítě chudších rodičů nadané má zde také své místo. Cizí jazyk se vyučuje na všech školách, většinou je to francouština nebo němčina. V dospělosti většina Angličanů není schopna cizí jazyk používat, zřejmě to jednoduše nepotřebují a nevyužijí.

Večerní život
V Anglii se alkohol smí prodávat do 11 hodin večer, v tuto dobu zavírají všechny bary, hospody i restaurace. Na prodej alkoholu po této hodině je potřeba mít speciální licenci, kterou mají pouze taneční kluby a podobné podniky. Angličané pak chodí většinou „pokračovat“ k někomu domů, nebo do těchto klubů či diskoték.
U stolu se objednává pouze jídlo v restauracích, jinak je třeba dojít k baru a pití si přinést, k jídlu vám pochopitelně přinesou i pití.
Angličané to většinou řeší tak, že zaplatí a přinese „rundu“ vždy jeden od stolu, postupně se vystřídají. Pivo se kupuje na pinty, což je zhruba půl litru. Cigarety si můžete koupit v obchodě, nebo v automatech za stejnou cenu, ale v krabičce z automatu je cigaret pouze 16.
Vstup do klubů se vetšinou před 11hodinou neplatí. V klubu dívkám velmi často muži nabízejí pití, dívka zde nemusí utratit ani penny:-)) Nenechte si ale pití přinést od baru až k vzdálenému stolu, dívejte se jak je drink naléván. Stává se, že dívkám do připití dají drogy a poté co je bezvládná, ji odvlečou a znásilní:-(((. Pro dívky je velmi jednoduché seznámit se a najít si anglického přítele, naopak najít si anglickou kamarádku je velmi obtížné.